8. september – Svetovni dan pismenosti, Mednarodni dan boja proti nepismenosti

Mednarodno bralno društvo (International Reading Association – IRA) in Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) 8. septembra  obeležujeta mednarodni dan pismenosti. Ob svetovnem dnevu boja proti nepismenosti ti dve organizaciji največ pozornosti namenjata svetovnim vprašanjem in potrebam po pismenosti ter širjenju in poglabljanju spoznanja o pomenu pismenosti in razmišljanju o tem, kako povečati pismenost posameznikov in celotne družbe.

Rastem s knjigo 2018 –  vsako leto 8. septembra, ob mednarodnem dnevu pismenosti, je uradni začetek nacionalnega projekta spodbujanja bralne kulture med mladimi Rastem s knjigo. Izvaja ga Javna agencija za knjigo RS v sodelovanju s splošnimi knjižnicami in slovenskimi osnovnimi in srednjimi šolami.

V šolskem letu 2018/19 poteka projekt Rastem s knjigo OŠ 2018 za učence 7. razredov osnovnih šol že trinajstič.  Za osnovnošolce je letos izbrana knjiga Avtobus ob treh pisateljice Nataše Konc Lorenzutti.