8. september mednarodni dan pismenosti

Vir: https://www.bralnaznacka.si/sl/beremo-skupaj-nmsb/

Dragi učenci!

Od leta 1966 po predlogu Unesca 8. septembra zaznamujemo mednarodni dan pismenosti.

Govorimo o bralni pismenosti, ki pomeni sposobnost branja in pisanja ter tudi zmožnost razumevanja vsakdanjih sporočil.

Res je, da slovenski otroci hodite v šole, kjer se učite teh veščin, ni pa povsod po svetu tako. Še vedno obstaja namreč svet, v katerem bi vsakdo imel vsaj osnovno znanje s področja pismenosti, le neizpolnjena želja. In ravno ta dan – 8. september nas vsako leto opominja, da je  žal, kljub razvoju, v več državah na svetu stopnja pismenosti še vedno zelo nizka. Danes po svetu še vedno več kot 260 milijonov otrok in mladostnikov ne obiskuje šole, 750 milijonov mladih in odraslih še vedno ne zna pisati in brati, od tega sta dve tretjini žensk.

Pismenost je  človekova pravica, orodje osebne moči, sredstvo za človeški razvoj  in pogoj za izkoreninjenje revščine  ter doseganje enakosti med spoloma.

In kaj lahko storimo, da bi se te visoke številke nepismenih otrok in odraslih  zmanjšale?

• Najprej je potrebno prepričati starše, da otroke pošljejo v šole.
  • Usposobiti učitelje, ki bi te otroke in tudi odrasle nepismene poučevali.
  • Opismenjevanje je potrebno vključiti tudi v druge razvojne programe držav.
  • Ni dovolj razdeljevati knjig, potrebno je spodbujati pristno ljubezen do branja.

Ernest Carr pravi:

Nepismenost je podobna svetu s samo enim vhodom, in ko vstopimo, ni tam ničesar. Pismenost me je rešila tega temnega sveta. Odklenila mi je tisoč vrat, skozi katera lahko vstopim.

Dragi učenci, ta vrata so vam odprta, zavedajte se, da je pisanje in branje vaš privilegij in tudi dolžnost.

Našim najmlajšim želimo uspešno pot v svet branja in pisanja, vsem ostalim bralcem pa odpiramo vrata v novo sezono Bralne značke. Naj bo uspešna!

Darja Lorenčič Lašič, knjižničarka